Csillár szerelés

Csillár szerelés

A csillárok összeszerelését főleg hazánkban, az ország számos pontján végzem. Általában Cseh Bohemia Preciosa Lustry által gyártott csillárokat szoktam összeszerelni. Ezenkívül Spanyol, Olasz, Cseh, Szlovák, Kínai csillárok összeszereléséhez is volt szerencsém. Részemre ez kihívás és egyben tapasztalatszerzési lehetőség is.

Hazánkon kívül Szlovákiában, Egyiptomban, Horvátországban, Szerbiában, Marokkóban és Qatarban is volt alkalmam csillárokat összeszerelni.

A csillárokat, falikarokat az előzőleg kiépített vezetékhálózatra kötöm rá. Vezetékrendszer kiépítése nem tartozik a vállalkozói profilomba.

Szereléskor a célom az, hogy a csillár megfelelő teherbírású függesztőelemre legyen felszerelve. Nehéz csillárok esetén ha kell mennyezet átfúrással - ha lehetőség van rá - alakítom ki a függesztési pontot. Azért a függesztékért amit nem én alakítottam ki, felelőséget nem tudok vállalni. Természetesen a gyenge kampóra nem akasztok fel csillárt.

Néhány jó tanács a most építkezők részére:

- Tapasztalatom az, hogy az építkezések "mostoha gyermeke" a csillár függeszték kialakítása. A csillárokat általában a lakberendezéssel egy időben szokták felszerelni. A függesztékről sajnos sokan megfeletkeznek és a már szépen kitakarított helységekben kell fúrni, koszolni. Ezért mindenképpen még az építés időszakában gondoskodjunk a megfelelő teherbírású kampó és vezetékrendszer kialakításáról!

- A mennyezeti gipszstukkó (rozetta) nem mindig a kampó közepére kerül. A kampóra akasszunk egy darab láncot és ahhoz próbáljuk a rozettát központosítani. Alulról nézve jól látható az eltérés.

- A vezeték kiállás pont oda kerül a hová a kampónak kellene kerülni. A vezeték besüllyesztése a mennyezetbe, elgyengítheti azt a területet, ahová stabil kampót lehetne dűbelezni. Ez akkor jelenthet problémát, ha már a rozetta felhelyezésre került. A rozetta miatt nem lehet "csalni" a függeszték helyével.

- Ha az álmennyezetet hamarabb alakítják ki, mint ahogy a függesztéket. Ezek után az álmennyezetet meg kell bontani a függeszték kialakítása érdekében.

- Ha mennyezeti vagy falfűtés van tervezve, célszerű a függesztékek és falikarok helyét kihagyni, hogy biztonsággal lehessen fúrni anélkül, hogy fűtésrendszer megsérülne. Ha már erre az építkezés során nem gondoltak, akkor infra kamerával meg lehet nézni azt a pontot, ahová lehet fúrni.

- Fa gerendába ne csavarjanak csillárkampót ha nehéz csillárt akarnak rá felfüggeszteni. A fa az idő múlásával kiszárad, megreped és ezáltal a kampó kicsúszhat. Ilyen esetben célszerű a gerendát átfúrni és egy menetes szár - gyűrűs anya - nagy alátét segítségével a függesztéket kialakítani. Megoldás lehet ha egy láncot átvetünk a gerendán és a végeit egy kerabínerrel vagy csavarral összefogni.

- A vezetékrendszert, a kapcsolókat és biztosítékokat a csillár terheléséhez igazodó paraméterekkel kell kialakítani. A túl vékony vezeték melegedhet, a gyenge minőségű kapcsoló beéghet. Az alul tervezett biztosíték állandóan leoldhat.

- Célszerűnek tartom, ha a vezetékrendszert úgy alakítjuk ki, hogy kétkörös csillárt tudjunk rákötni. Ez a megoldás csupán egy szál vezetékkel jelent többet. Ha viszont a későbbiekben egy nagyobb kétkörös csillárt szeretnénk felszerelni, akkor nem kell falat vésni, csak a kapcsolót kell lecserélni kétállásúra.

- ha fényerő szabályozós kapcsolót szeretnénk felszereltetni, akkor számoljuk ki, hogy a csillárba csavarható izzók össz teljesítménye ne haladja meg a fényerő szabályozó névleges teljesítményét.

- ha LED izzókat szeretnénk fényerő szabályozóval működtetni, akkor olyan izzót és fényerő szabályozót kell beszereznünk. Nem minden LED izzó fényerő szabályozható!


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el